Dallas ISD Athletic Hall of Fame

Dallas ISD Athletic Hall of Fame All-Time Inductees

  •  

    2018-2019

    Ernie Banks, Booker T. Washington, Baseball
    Tim Brown, Woodrow Wilson, Football
    Michael Carter, Jefferson, Track
    Chryste Dionne Gaines-Courtney, South Oak Cliff, Track
    Fran Harris, South Oak Cliff, Basketball
    Freddie James, Carter, Coach
    Larry Johnson, Skyline, Basketball
    Davey O'Brien, Woodrow Wilson, Football
    Jerry Rhome, Sunset, Football
    Dave Stallworth, Madison, Basketball

     

    2019-2020

    Gary Blair, Bryan Adams, Basketball
    Barbara Brown-McCoy, South Oak Cliff, Player/Coach
    Doug English, Bryan Adams, Football
    Michael Ray Ensley, Lincoln, Coach
    Rudolpho Jaramillo, Sunset, Baseball
    Harvey Othel Martin, South Oak Cliff, Football
    Roy "Robot" Martin, Roosevelt, Track
    J.D. Mayo, Skyline, Coach
    John Prichett, Adamson, PA Announcer/Official

     

    2020-2021

    Jessie Armstead, Carter, Football
    Phillip Francis, Contributor, Head Athletic Trainer
    Bob Goodrich, Woodrow Wilson, Football
    Earnest James, Roosevelt, Track & Field Coach
    Elizabeth "Betty" Jameson, Sunset, Golf
    Ira Terrell, Roosevelt, Basketball
    Micheal Williams, Carter, Basketball

     

    2021-2022

    LaMarcus Aldridge, Seagoville, Basketball
    Chris Bosh, Lincoln, Basketball
    Donald January, Sunset, Golf
    Johnny Wayne Johnson, Samuell, Baseball
    Michael Johnson, Skyline, Track
    Stone Johnson, Madison, Football/Track
    Michael Livingston, South Oak Cliff, Football
    Andrea Riley, Lincoln, Basketball
    David Shephard, W.T. White, Baseball

     

    2022-2023

    Jerry Heidenreich, Hillcrest, Swimming
    Michael Hinojosa, Sunset, Coach/Administrator
    Norman Jett, South Oak Cliff, Football Coach
    Elsie Moreno, Bryan Adams, Coach/Administrator
    Kevin Murray, North Dallas, Football/Baseball
    Reginald Samples, Lincoln/Skyline, Football Coach
    Anthony Jerome “Spud” Webb, Wilmer-Hutchins, Basketball

     

    2023-2024

    Rickey Dixon, Wilmer Hutchins, Football
    Jimmy Gales, South Oak Cliff, Basketball Coach
    Don E. King Jr., Kimball, Football
    Lisa Langston, Spruce, Basketball/Track & Field
    C.J. Miles, Skyline, Basketball
    Bettye Mims-Danoff, Sunset, Golf
    Gene Pouncy, Lincoln, Track & Field
    Joe Pouncy Sr., Lincoln, Track & Field
    Sammy Walker, Samuell, Track & Field