Spartans Wrestling

  • Get ready to hit the mat. The Samuell Spartan Boys and Girls Wrestling teams get downright physical as they try to defeat their opponents. Come and watch as the Boys and Girls wrestle their way to success.

     PTS

    SAMUELL WRESTLING SCHEDULE 2018-2019

    DATE

    TIME

    LOCATION

    PARTICIPANTS

    11/17/18

    8:00 AM

    ROCKALL HEATH

    ROCKWALL HEATH INVITATIONAL BOYS/GIRLS

    11/30/18

    8:00 AM

    COPPELL

    COWGIRL CLASSIC GIRLS ONLY

    12/718 - 12/8/18

    8:00 AM

    RL TURNER PAUL E. AUBREY CHRISTMAS TOURNAMENT BOYS/GIRLS

    12/12/18

    6:00 PM

    MOLINA ADAMSON/ WT WHITE/ MOLINA

    12/15/18

    8:00 AM

    WYLIE WYLIE INVITATIONAL BOYS/GIRLS

    12/21/18 - 12/22/18

    8:00 AM

    KELLER CENTRAL

    CHRISTMAS CLASSIC GIRLS ONLY

    12/29/18

    8:00 AM

    CONRAD

    NEW YEAR'S EVE TOURNAMENT GIRLS ONLY

    1/4/19 - 1/5/19

    8:00 AM

    ARLINGTON LAMAR

    LAMAR INVITATIONAL BOYS/GIRLS

    1/11/19 - 1/12/19

    8:00 AM

    ADAMSON

    ALL CITY TOURNAMENT BOYS/GIRLS

    1/23/19

    6:00 PM

    BRYAN ADAMS

    LINCOLN/BRYAN ADAMS

    1/26/19

    8:00 AM FLOWER MOUND JAGUAR INVITATIONAL BOYS ONLY

    2/7/19 - 2/8/19

    8:00 AM

    ADAMSON

    DISTRICT TOURNAMENT- BOYS/GIRLS

    2/15/19/19 - 2/16/19

    8:00 AM

    FRISCO WAKELAND

    REGINAL TOURNAMENT - BOYS/GIRLS

    2/22/19-2/23/19

    8:00 AM

    BERRY CENTER, CYPRESS, TX

    STATE TOURNAMENT - BOYS/GIRLS

     

  • Boys Team

    2nd PLACE DISTRICT 2019

    9 REGIONAL QUALIFIERS

    Jairo Acuna

    Elijah Alardin

    Andrew Cantu

    Christian Dacaldacal

    Cepheus Davis

    Deonta Dennis

    Jacquil Evans

    Ramon Faz

    Mario Flores

    Exavier Galloway

    Jose Garcia

    Dario Grimaldo

    Bryan Hernandez

    Dayvion Meno

    A.Lee Mumin-Walker

    Richard Ortiz

    Roy Pena

    Israel Pina

    Xavier Phillips

    Eric Ramirez

    Michael Ramirez

    Tomy Ramirez

    Jose Ramos

    Rooman Serna

    Larry Smith

    Javier Soto

    Francisco Trejo

    Arturo Velazquez

     

     

     

  • GIRLS TEAM

    2019 DISTRICT CHAMPS

    10 REGIONAL QUALIFIERS

    3 STATE QUALIFIERS

    Karina Alanis

    Emily Alardin

    Melanie Carbajal

    Cynthia Castro

    DereqA Clarks

    Lizette Cruz

    Yulissa Degolado

    Genesis Duarte

    Samantha Estella

    Jimena Garcia

    Laura Gomez

    Emily Hernandez

    Dazhane Hollan

    Amber Laurian

    Alondra Lemus

    Desiree Mejia

    Jameeleah Milan

    Ilayali Montiel

    Johana Munoz

    Serna Peck

    Jennifer Ramirez

    Jocelyn Ramirez

    Sophia Ramos

    Jimena Reyes

    Jenni Rodriguez

    Guadalupe Rojas

    Diana Ruiz

     

     

  • Girl Captains

    Laura Gomez and Amber Laurian

     

    Boy Captains

    Rooman Serna and Roman Faz

     

    Manager

    Jacqueline Rodriguez

     

     

  • Coach Meyer

    Head Wrestling Coach 

  • Coach Gonzalez

    Assistant Wresting Coach